KOMINKI

Jak dbać o kominek?

Jak dbać o kominek?

Szczególnie w sezonie zimowym posiadacze kominka doceniają jego wartość użytkową i estetyczną. Wieczór przy tańczącym ogniu napawa nostalgią i optymizmem i wywołuje pozytywne emocje. Jednak aby ciszyć się dłużej ciepłem paleniska powinniśmy odpowiednie zadbać o jego stan przed kolejnym o sezonem grzewczym. O czym użytkownicy kominków powinni pamiętać i co wpływa na wydajność paleniska?

Wkłady kominkowe i ich regularna konserwacja

Szczególnie ważne przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jest przeprowadzenie przeglądu kominka, sprawdzić drożność przewodów i pozostałych elementów układu. O ile wkłady kominkowe możemy sobie wewnątrz wyczyścić samemu to pamiętajmy, że nieszczelny wkład kominkowy może prowadzić do trwałego uszkodzenia kominka, a drożność komina powinnyśmy zostawić fachowcowi. Kominiarz dysponuje odpowiednimi narzędziami i posiada wymagane prawem dokumenty do przeprowadzania przeglądów, dlatego możemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Zrobienie tego samemu albo zlecenie niewykwalifikowanej osobie może doprowadzić do zmniejszenia wydajności paleniska, a w skrajnych przypadkach nawet do nieszczęścia.

Wybór opału do wkładu kominkowego

Regularne czyszczenie i konserwacja kominka to nie wszystko, do tego ważna jest wiedza o prawidłowej eksploatacji paleniska. Przede wszystkim chodzi o jakość paliwa, czyli odpowiedni wybór drewna opałowego. Nieodpowiednie drewno może przyczynić się do zmniejszenia wydajności oddawanego ciepła, a nawet może prowadzić do uszkodzenia wkładu.

Oto kilka wskazówek o których powinno się wiedzieć. Przede wszystkim nie wolno palić drewnem wilgotnym, bo wilgoć z niedostatecznie wysuszonego drewna może przyczynić się do korozji wkładu i jego awarii. Nie można również palić drewnem impregnowanym lub pokrytym farbą czy innymi substancjami chemicznymi. Z tego też powodu nie należy palić drewnem iglastym w którym naturalnie występuje żywica prowadząca do powstania trudnej do usunięcia sadzy.

Palimy drewnem liściastym po jego wcześniejszym przesozonowaniu (przesuszeniu).

Prawidłowe czyszczenie wkładów kominkowych

Dbanie o wkład kominkowy polega na jego regularnym czyszczeniu zarówno wewnątrz paleniska, jak i na zewnętrznych częściach obudowy. Przede wszystkim w sezonie grzewczym trzeba pamiętać, aby regularnie oczyszczać wnętrze wkładu z sadzy oraz nagromadzonego popiołu. Niezbędna do tego będzie specjalna szczotka, która poradzi sobie z pozostałościami sadzy na ściankach wkładu. Dodatkowo należy po każdym użyciu kominka opróżniać szufladę na popiół oraz zadbać o czystość szyby. Resztę popiołu można wyczyścić używając specjalnie do tego przystosowanego odkurzacza. Na rynku dostępne są specjalne środki czyszczące, które ułatwią usunięcie trudnych zabrudzeń, nie naruszając jednocześnie powierzchni wkładu.

Dzięki temu nasz kominek będzie estetyczny w pomieszczeniu zarówno podczas sezonu grzewczego jak i poza nim. Jednak jest to element będący uzupełnieniem wnętrza.

Wkłady kominkowe – dostosowane do potrzeb

Dobór odpowiedniego wkładu jest bardzo ważne przed przystąpieniem do inwestycji. Trzeba pamiętać o tym, że wkłady mają moc grzewczą, którą warto dobrać do przeznaczenia i powierzchni. Wkłady kominkowe do doraźnego ogrzewania lub okazjonalnego palenia dla klimatu nie mogą być używane jako główne źródło ciepła. Nadmierna eksploatacja źle dobranego wkładu może prowadzić do jego szybszego zużycia i niekorzystnie na wydajność. Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonany jest wkład, gdyż odpowiada to za jego trwałość. Zanik więc zaczniemy projekt z montażem kominka, warto zaczerpnąć wiedzy i rad specjalisty. Nawet wzorowa pielęgnacja nie pomoże jeżeli wkład kominkowy będzie źle dobrany do inwestycji i przeznaczenia.

Jak dbać o kominek i o nasz wkład kominkowy.

Warto sobie teraz tę wiedzę podsumować, czyli jak dbać o kominek:

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że przegląd przewodów kominowych należy przeprowadzać dwa razy w roku bez względu na intensywność użytkowania kominka.
  • Dodatkowo nie wolno palić paliwem innym niż naturalne, suche drewno. Wrzucanie do paleniska śmieci, tworzyw sztucznych czy płyt wiórowych jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także niekorzystnie wpływa na kondycję wkładu.
  • Nie należy również gasić paleniska wodą, gdyż w krótkim czasie doprowadzi to do korozji wewnętrznych elementów kominka.
  • Do czyszczenia warto używać tylko preparatów do tego przeznaczonych, aby nie uszkodzić powierzchni obudowy, szyby lub wnętrza komory spalania.