KOMINKI

Dystrybucja gorącego powietrza w domu jednorodzinnym

Dystrybucja gorącego powietrza w domu jednorodzinnym

Dystrybucja gorącego powietrza (określana skrótem DGP) to układ grzewczy, który wykorzystuje wkład kominkowy jako źródło ciepła. Głównym czynnikiem tego systemu grzewczego jest ciepłe powietrze, które poprzez system kratek lub kanałów rozprowadzane jest do pomieszczeń. Budowa kominka w większości przypadków podyktowana jest względami estetycznymi, gdyż podkreśla charakter każdego miejsca. Nie zapominajmy o tym, że może pełnić również funkcję grzewczą domu. Dzięki dodatkowemu systemowi dystrybucji ciepła można ciepłe powietrze z kominka rozprowadzać, w sposób grawitacyjny lub za pomocą dodatkowych wentylatorów do kominka, do innych pomieszczeń. Jest to rozwiązanie, które jest bardzo często stosowane przez posiadaczy kominków. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Na czym polega dystrybucja gorącego powietrza?

Dystrybucja gorącego powietrza to nic innego jak ogrzewanie pomieszczenia ciepłym powietrzem, które płynie bezpośrednio z kominka. Gorące powietrze możemy, oprócz systemu kratek w kominku, rozprowadzić za pomocą specjalnych kanałów, które dostarczą nam gorące powietrze do innych pomieszczeń. Czasem jednak wentylacja grawitacyjna może być niewystarczająca. Odległe pomieszczenia, zbyt dużo zakrętów w systemie instalacji, pozioma instalacja. W takiej sytuacji, aby cyrkulacja ciepła była właściwa może być dodatkowo wymuszona poprzez instalację specjalnego wentylatora, który tą cyrkulację wymusi.
Jednak planując takie rozwiązanie najlepiej pomyśleć o tym na etapie projektowania domu. Pozwoli nam to na przemyślane umiejscowienie kanałów dystrybuujących ciepło, dobrać odpowiedni rodzaj stropu i wysokość pomieszczeń.

Z jakich części się składa dystrybucja gorącego powietrza?

Obowiązkowym elementem jest oczywiście kominek, który stanowi źródło ciepła. Kiedy w nim palimy, obudowa wkładu kominkowego się nagrzewa i oddaje ciepło w postaci gorącego powietrza, które może nam wychodzić z kominka dzięki kratkom kominkowym i systemowi rur dystrybucji gorącego powietrza. Rury rozprowadzające muszą być podłączone do kominka i rozdzielaczy. Na końcach rur montuje się nawiewniki, które wypuszczają ciepłe powietrze. Zimne przemieszcza się w dół do specjalnych otworów i wraca do kominka. W sytuacji, kiedy naturalny ciąg nie spełnia swojego zadania, można zainstalować wentylator w celu wymuszenia cyrkulacji powietrza.
Aby system działał odpowiednio, trzeba zadbać o to by powietrze miało swobodna możliwość krążenia po pomieszczeniach. W tym celu trzeba zadbać o to, by w drzwiach były specjalne kratki, które spowodują, że obieg powietrza z całym budynku będzie jak najbardziej płynny. Lub nie zamykać drzwi w pomieszczeniach, żeby nie zamykać cyrkulacji powietrza.

Alternatywnym rozwiązaniem jest rozprowadzenie podwójnego systemu rur. Dzięki jednej ciepło powietrze będzie mogło się przemieszczać, a zadaniem drugiej jest odprowadzić to schłodzone.
Takie rozwiązanie jest droższe w wykonaniu i trudniejsze w zaplanowaniu (nie zawsze mamy miejsce na pociągniecie dwóch kanałów), ale lepiej się sprawdza w praktyce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy pamiętać o nie zamykaniu drzwi i wstawianiu specjalnych kratek w drzwi.  Zmniejszy nam się w taki sposób rozprowadzanie i mieszanie się zapachów oraz kurzu w całym domu.

Dystrybucja gorącego powietrza – system rur.

Ze względu na konieczność instalacji rur warto wykonać projekt na etapie kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym. Pozwoli nam to na odpowiednio umiejscowić rury i ukryć je w zabudowie z karton gipsu lub w podwieszanym suficie. Wykonaniem takiego projektu powinien zająć się fachowiec, który poleci jakie materiały budowlane zakupić. Odpowiednio zaprojektuje i wykona całą instalację, aby nie była widoczna i poprawnie działała. Dobry fachowiec podpowie, żeby rury o największej średnicy ułożyć w taki sposób aby ich wyloty znajdywały się w pobliżu okien. Poprawi to wydajność całego systemu i pozwoli na uzyskanie w miarę równomiernej temperatury w pomieszczeniu (zimniejsze powietrze z okien zostaje od razu zneutralizowane cieplejszym, które płynie z ogrzewania).

W profesjonalnym projekcie powinno znaleźć się zarówno rozmieszczeni rur, jak i ich przekrój, gdzie powinny się znajdować ich wyloty i opcjonalnie również powroty w opcji podwójnego systemu rur. Pamiętajmy również o parametrach jakie powinny mieć materiały budowlane by uzyskać w miarę wydajny system ogrzewania. Po wykonaniu całego systemu wykonawca powinien sprawdzić jego działanie i w miarę potrzeby go wyregulować np. poprzez odpowiednie ustawienie otwarcia na stałe przepustnicy w danym pomieszczeniu.

Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka

Korzystając z naturalnego mechanizmu konwekcji, ten system pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w najbliższym sąsiedztwie kominka. Jest to idealne rozwiązanie dla domów o mniejszej powierzchni, gdzie rury mogą być krótkie i skutecznie rozprowadzać ciepło. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane rury oraz na ich izolację, by minimalizować straty ciepła.

Wymuszone rozprowadzenie ciepła z kominka

W domach o większej powierzchni, gdzie pomieszczenia mogą być oddalone od siebie, skuteczniejszym rozwiązaniem jest wymuszone rozprowadzenie ciepła. Kluczem do skuteczności tego systemu są przewody i urządzenia wspomagające dystrybucję ciepła. Współpraca z doświadczonymi instalatorami jest tutaj kluczowa.

Koszt inwestycji

Koszty rozprowadzenia ciepła z kominka mogą się różnić w zależności od wybranego rozwiązania, wielkości domu oraz dodatkowych funkcjonalności. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest także wybór kominka oraz jego akcesoriów, takich jak rury czy przewody.

Kominki z płaszczem wodnym

To coraz popularniejsze rozwiązanie, pozwalające na połączenie kominka z systemem centralnego ogrzewania. Ciepła woda z kominka jest kierowana do grzejników lub do ogrzewania podłogowego, zapewniając skuteczne i ekonomiczne ogrzewanie całego domu.